Alışveriş Sepeti

Kitap Detayı

Kitap Ve Hikmet Dergisi 11. Sayı Ekim Aralık

Kısa Bilgi

Değerli Kitap ve Hikmet okurları; 11. sayımızla yeniden beraberiz.

Yazar:

Stok Bilgisi: 1067 adet

12,50 TL
 

Değerli Kitap ve Hikmet Dergisi okurları,

Kur’ân’ın terk edilmesi, hikmetin uydurmalara karıştırılması, ataların/hocaların dininin birinci, Allah’ın dininin ikinci plana konması uhrevî hayatı etkilediği kadar dünyevî hayatı da altüst etmektedir. Maalesef bu sebeplerle Müslümanların kendine yaptıkları, haricî düşmanların yapabileceklerinin çok ötesine geçmiştir. IŞİD bunun en açık ve acı örneğidir. IŞİD’in icraatları tüm dünya tarafından olduğu gibi Müslüman dünya tarafından da kınanmaktadır.

Ancak kınamalar temelsiz kalmaktadır. Aynı kaynaklardan beslenen bu grupların birbirini tenkit etmesi farklı oldukları anlamına gelmiyor. Kitap ve Hikmet Dergisi’nin 11. sayısında IŞİD’in; hem itikadî hem siyasî yönüne, hem yaptıkları hem yapmayı planladıklarına, hem de benzerlik arz eden diğer gruplara/mezheplere değindik. Konularında uzman ve araştırmacı yazarlarımız IŞİD’in karanlık yüzünü gösterirken, geleneğin bu konuda masum olmadığını, IŞİD’in bugün diğer mezhepçi ve tarikatçı gruplar ile aynı hükümlerde aslında birleştiklerini de ortaya koydular.

Dopdolu Güncel bölümümüzde Doç. Dr. Zeki Bayraktar iyi niyetin gerçek iyiye ulaşmada yetersiz olduğunu, oluşan problemlerin çözümünü “Allah Rızası İçin Şirk Koşanlar” başlığı ile kaleme aldı. Doç. Dr. Ahmet Yükleyen ise değerli alıntılarıyla IŞİD’in siyasî oluşumuna, Avrupa’dan IŞİD’e katılanlara, bu kimselerin neden ve nasıl IŞİD’e katıldıklarına “Avrupa’dan Cihada Giden Yol” başlıklı yazısıyla dikkat çekti. “İçimizdeki Şeytan, Haçlı Zihniyeti” başlığıyla IŞİD ve Haçlı Ordusu arasındaki benzerlikleri ortaya koyan Vedat Yılmaz’da sürükleyici üslubuyla güncel meselelere değindi.

Fehmi Çeçen “Müslümanlar ile Îslam Arasında ki Uçurum” başlıklı yazısında Kur’ân’dan kopuşa örneklerle vurgu yaptı. Jamal Najim hocamız ise güncel konumuz içindeki daha güncel bir mesele olan İslâm âlimlerinin IŞİD’e yazdığı mektubu Erdem Uygan’ın tercümesi ile “Önce iğneyi kendine batır sonra çuvaldızı ele” atasözünü hatırlatan bir şekilde “IŞİD’e Mektup” başlığı altında eleştirel bir yazıyla ele aldı.

Abdurrahman Yazıcı IŞİD’e işaret ettiği söylenilen hadisleri “Siyah Bayraklılar” yazısında ele alırken Hişam Alabed, Hatice Pehlivan ve Vedat Yılmaz’ın tercüme ettiği “Yöneten ve Yönetilenler Arasındaki İlişkinin İlkeleri” yazısında Resulallah’ın örnekliği ile bir çok kişinin kafasını kurcalayan temel bir konuyu aydınlatmaya çalıştı. Özkan Şimşek “Azizim Sadece Hariciler mi Tekfirciydi?” yazısında günümüz olaylarını hariciler üzerinden okuyan bir yazı kaleme aldı.

Bu sayımızda Ortadoğu’nun birçok ülkesinde bulunmuş, iki yıl Suriye’de ikamet etmiş, Anadolu Ajansı Başmuhabir’i Bülent Şahin Erdeğer’e IŞİD’in öncesi, bugünü ve yarınını sorduk. Baas rejimi öncesi Suriye’nin, Baas rejimindeki Suriye’nin, Suriye’deki savaşın başlamasının, IŞİD’in ortaya çıkışının ve dayandığı temellerin, IŞİD’e katılımların, Suriye’de olanların Türkiye için oluşturduğu olası tehlikelerin anlatıldığı röportajımızda tarihteki diğeri IŞİDler ve bilmediğimiz içimizdeki IŞİDler, el-Kaide, IŞİD, Esad, PKK, Nusra ve daha ne varsa Bülent Şahin Erdeğer bu sayıda sizler için anlattı.

Dr. Fatih Orum bu sayımızda “Bir Ayetin Başına Gelenler” yazı dizisinde Sâd suresi 21 ve devamındaki ayetlerdeki çarpıtmaları ele aldı. Erdem Uygan, cevabı bir kitaba sığması gereken bir sorunun cevabını dergimizin sınırlı sayfalarında “De Ki “Ne Dersiniz?! Ya O Allah Katındansa!..” başlığı ile Kur’ân Araştırmaları bölümünde zihinlere bir çivi çakıyor.

Dr. Yahya Şenol güncel meselemiz de sizlerin sormuş olduğu soruları “Bize Soruyorlar” bölümünde cevaplandırdı. Ekonomi bölümümüzü bu sayıda tek başına dolduran Prof. Dr. Servet Bayındır kafa karıştıran mesele olan bir finansal kiralama metodunu “Leasing ve Fıkhî Hükmü” başlığı altında açıklıyor.

Atasoy Müftüoğlu “Umutsuz İyimserlikler” yazısıyla Deneme bölümümüzün başında yer alıyor. Hasan Mustafa Arslan “Yasalar Nasıl Tağuta Dönüşüyor!..” yazısında insanların oluşturduğu yasalarla kendi ördükleri kozanın içinde nasılda köleleştiklerine işaret ediyor. Rüstem Vasip başlığından da anlaşılacağı üzere “Ben İbrahim’in Duası ve İsa’nın Müjdesiyim” başlığı altında ilâhî kitaplardaki Muhammed (a.s.)’ın Allah’ın elçisi olduğunu gösteren delilleri inceliyor. “Truva Atı ve Şemail Dolaştırma” başlığıyla Şahin Bal, aslında hepimizin içinde olduğu ama çoğunlukla fark edilmeyen tuzakları Truva ironisiyle ele aldı.

Asiye Türkan Kadın ve Aile bölümünde o naif üslubuyla “Aile Olabilmek” yazısını kaleme aldı. Gördüğünüz gibi dergimiz yine dopdolu. Hemen okuyacaksınız. Seneler sonra okurken de sıkılmayacaksınız.

Keyifli okumalar...

Türkiye Finans logosu
Taksit Taksit Tutarı Toplam Tutar
1 12,50 TL 12,50 TL
Taksit Taksit Tutarı Toplam Tutar
1 12,50 TL 12,50 TL