Alışveriş Sepeti

Kitap Detayı

Kader Risalesi Özelinde Hasan el-Basri'nin Sünnet Anlayışı ve Tarihteki İlmi Soykırımlar

Kısa Bilgi

Kader Risalesi Özelinde Hasan el-Basri'nin Sünnet Anlayışı ve Tarihteki İlmi Soykırımlar

Yazar: Prof.Dr. Zeki Bayraktar

Stok Bilgisi: 991 adet

-33% 150 TL
100 TL
 

Malum olduğu üzere "Bugüne kadar kimse bilemedi de ilk olarak siz mi bildiniz?" sorusu, Kur'an merkezli bir din anlayışına sahip olan -Kur'ani hakikatleri ifade eden- herkesin sıklikla karşılaştığı bir sorudur. Bu durum, dini referanslarımızın Kur'andan kopukluğunu resmeden vahim bir tablo olduğu gibi aynı zamanda herkesin zihnini meşgul eden yakıcı da bir meraktır. Buna rağmen bu yaygın soru bugüne kadar müstakil olarak ele alınmış ve izah edilmiş (cevaplanmış) değildir. En azından biz böyle bir çalışmaya rastlamış değiliz. İşte elinizdeki bu kitap, bu soruyu müstakil olarak ele alıyor ve cevaplarını da okuyucusuna müdellel bir şekilde takdim ediyor.

Hacim olarak mütevazi bir büyüklüğe sahip olan bu kitap, bize göre, muhtevasındaki otantik bilgi ve belgeler nedeniyle oldukça iddialı bir eserdir. Eserimizin mahiyeti bakımından bizim bunu söylememiz mümkün ise de takdirin daima okuyucularımıza ait olduğunu da biliyoruz. Hasan el-Basri'nin Kader Risalesi gibi oldukça önemli (ve otantik) bir belgeyi tekrar dikkatlere sunan ve onun bu risalesi üzerinden sünnet anlayışını ve Nebi-Resul farkındalığını ortaya çıkaran bu kitabımızda Mu'tezile örneği üzerinden tarihteki eser imhalarını (ilmi soykırımlar) ve mezhep tartışmalarını da naklediyor ve bu durumun günümüze intikal eden/edemeyen eserler bağlamında ne anlama geldiğini de yorumluyoruz.

Dolayısıyla mezhep tartışmaları bağlamında itikadi ihtilaflar diye takdim edilen bazı meselelerin aslında siyasî ihtilaflar olduğunu ve sürecin de bunlar tarafından belirlendiğini nakletmiş oluyoruz. Böylece günümüze intikal eden eserleri ve hatta bu eserlerin içeriğini belirleyen bu tarihi süreci -belgeleri ile birlikte- özetlemiş oluyoruz.

Bu bakımdan, bahsedilen bu konular bağlamında tarihe bir not düşmeyi amaçlayan bu kitabımın, okuyucularım için de hem güzel bir arşiv hem de istifa edecekleri faydalı bir eser olacağını umuyorum. Gayretim ve temennim bunun içindir.

Türkiye Finans logosu
Taksit Taksit Tutarı Toplam Tutar
1 100 TL 100 TL
Taksit Taksit Tutarı Toplam Tutar
1 100 TL 100 TL