Alışveriş Sepeti

Kitap Detayı

Kitap ve Hikmet Dergisi 27. Sayı, Ekim-Aralık

Kısa Bilgi

Kitap ve Hikmet Dergisi 27. Sayı, Ekim-Aralık

Yazar:

Stok Bilgisi: 989 adet

18 TL
 

Değerli okurlarımız,

Kitap ve Hikmet’in 27. sayısına ulaştık. Birbirinden değerli çalışmalarla yine beraberiz.

Değerli hocamız Prof. Dr. Abdulaziz Bayındır, “Kur’an’da Ümmî Kavramı” başlıklı yazısında, meal ve tefsirlerde “okuma yazma bilmeyen kişi” anlamı verilen “ümmî” kelimesinin ne anlama geldiğini Kur’an’ın yanı sıra önceki ilahi kitaplardan hareketle ortaya koymaktadır. Hocamızın yazısında, ümmî kelimesinin
doğru anlamının ne olduğunu öğrenirken ayrıca Müslümanların yitik malı olan hikmete ve ona ulaşmanın yöntemine şahit olacaksınız.

Prof. Dr. Zeki Bayraktar, asırlardır Müslümanların neredeyse alamet-i farıkası olmuş ancak günümüzde sorgulanmaya başlanmış “cerrahi sünnet/hıtan” konusunu
ele almış bu sayıdaki yazısında. Sünnetin tıbbi, ahlaki ve dini yönlerinden incelendiği yazının ilginizi çekeceğini tahmin ediyoruz.

Dr. Yahya Şenol, “Haydi Hep Birlikte Namaza” başlıklı yazısında Müslümanların en çok ihmal ettiği hususlardan birine, cemaatle namaza dikkatlerimizi çekmektedir. Erdem Uygan, birbirinin yerine kullanılan ve arada fark görülmeyen Kur’an kavramlarından “ihfâ ve kitmân” kelimeleri arasındaki farka Bakara suresinin 33 ve 34. ayetleri örneğinde değinmektedir.

Dr. Selçuk Bayındır, “Altın Tekrar Tedavül Aracı Olabilir mi?” başlıklı yazısında Kur’an’da da bir değişim aracı olarak geçen altının günümüz ekonomik sisteminin arayışlarına bir cevap teşkil edip edemeyeceğini gündemimize taşıyor. Aydın Mülayim, Halife Ömer (r.a.) hakkında Şii kaynaklarında yer alan rivayetlere ve onun hakkında oluşturulan algıya dikkat çekmektedir.

Süleymaniye Vakfı Eğitim Araştırmaları Topluluğunun ortaklaşa kaleme aldığı yazıda 23 Temmuz 2019 tarihinde Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Onbirinci Kalkınma Planında yer alan eğitime dair hedef ve uygulamaları bizler için incelediler. Özlem Ata ve Zeynep Dönmez’in kaleme aldıkları “kararlılık” başlıklı yazıda başarıya dair önemli ipuçları öğreneceğiz. Dr. Özge Maviş Sevim ise ergenlik çağının özelliklerine dair değerli bilgiler vermekte bizler için kaleme aldığı yazısında. Dergimizin bu sayısında “Sizden Gelenler” bölümünde de oldukça zengin bir içerik bekliyor sizleri.

Keyifli okumalar diliyoruz. Tekrar buluşuncaya dek sağlıkla kalınız.

Türkiye Finans logosu
Taksit Taksit Tutarı Toplam Tutar
1 18 TL 18 TL
Taksit Taksit Tutarı Toplam Tutar
1 18 TL 18 TL