Alışveriş Sepeti

Kitap Detayı

Kitap ve Hikmet Dergisi 31. Sayı, Ekim-Aralık

Kısa Bilgi

Kitap ve Hikmet Dergisi 31. Sayı, Ekim-Aralık

Yazar:

Stok Bilgisi: 498 adet

20 TL
 

Değerli okurlarımız,

Kitap ve Hikmet’in 31. sayısı vesilesiyle yine sizlerle birlikteyiz. Pandeminin olumsuz etkileri tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de devam etmektedir. Dergi çalışmalarımız da bu süreçte çeşitli aksilikleri ve zorlukları aşmak zorunda kalmaktadır. Bundan dolayı bu sayımızın elinize ulaşması oldukça gecikti. Siz değerli okurlarımızdan özür dileriz.

Dergimizin başyazısında her zaman olduğu gibi Prof.Dr. Abdulaziz Bayındır hocamızın önemli bir çalışması sizleri karşılıyor. “KUR’AN’A VE GELENEĞE GÖRE SÜNNET” başlıklı yazısında hocamız, Müslümanlar tarafından Kur’an’ın yanında ikincil bir kaynak gibi görünen Sünnet konusunu tüm yönleriyle ele alıyor. Bu yazıda Sünnet ve Hikmet gibi kavramların tarih içerisinde nasıl bozulduğunu şaşkınlık içerisinde okuyacaksınız.

Prof. Dr. Zeki Bayraktar hocamız, “ÇOK EŞLİLİK SÜNNET Mİ?” konulu çalışmasında, nebimizin uyguladığıher şeyin Sünnet sayılamayacağını “Çok eşlilik” örneği üzerinden masaya yatırıyor. Ayrıca Kur’an’ın çok eşlilikle ilgili ayetlerini bir bütünlük içerisinde tahlil ederek ortaya çıkan sonucu siz değerli okurlarımıza sunuyor.

“O Namaz” kitabının yazarlarından olan Dr. Yahya Şenol hocamız bu sayımızda namazla ilgili oldukça aydınlatıcı bir yazı hazırladı. “NAMAZ HEP AYNI NAMAZ” başlıklı yazısında namazın, Muhammed Ümmetiyle ortaya çıkan bir ibadet olmadığını ayetlerden delillerle net bir şekilde ortaya koyuyor.

Dr. Fatih Orum hocamız bu sayımızda akademik makale tadında bir yazıyla bizlerle. “İSTİSNAİ HÜKÜMDEN GENEL KURAL ÜRETMENİN BİR ÖRNEĞİ OLARAK FIKIHTA HÂCET KAVRAMI” başlıklı yazısında fıkıhta ihtiyaçların nasıl zaruret olarak yorumlandığını ve bu yolla yasaklanan şeylerin nasıl mübah kabul edildiğini çarpıcı örneklerle gözler önüne seriyor.

Erdem Uygan “HIRSIZIN CEZASI VE KESME FİİLİ” başlıklı yazısında tartışmalara konu olan bir meseleye kavramsal açıdan ışık tutuyor. İlgili ayette geçen “kesme” fiili üzerinden ortaya atılan yorumların hiçbir geçerliliği olmadığını ayetler arasındaki bağlantıları kurarak netleştiriyor.

Melekler konusu hiç şüphesiz gayb alanına girmektedir. Böyle bir alanda Allah’ın kitabında yer alan bilgilere olduğu gibi iman etmek gerekir. Dinler Tarihi alanında araştırmalar yapan Süeda Yılmaz bu sayımızda “ENOK’UN KİTABI VE MELEKLER” başlıklı bu yazısında 29. Sayımızdaki yazısında devamı niteliğinde bir çalışma ortaya koyuyor. Oldukça değerli çalışmaları barındıran bu sayımızda pek çok farklı alanda daha birçok değerli çalışma sizlerin istifadesine sunuluyor. Dr. Özge Maviş Sevim, Can Abdullah, Asiye Türkan, Zeynep Dönmez, Özlem Ata ve Cemil Berçin’in sizler için kaleme aldıkları yazılarıyla önemli bilgiler edinirken bir yandan keyifli vakit geçireceğinizden eminiz.

Bereketli okumalar diliyoruz. Sağlık dolu günlerde buluşmak dileğiyle.

Türkiye Finans logosu
Taksit Taksit Tutarı Toplam Tutar
1 20 TL 20 TL
Taksit Taksit Tutarı Toplam Tutar
1 20 TL 20 TL