Alışveriş Sepeti

Kitap Detayı

Kitap ve Hikmet Dergi 35. Sayı, Ekim-Aralık

Kısa Bilgi

Kitap ve Hikmet Dergisi 35. Sayı, Ekim-Aralık

Yazar:

Stok Bilgisi: 500 adet

20 TL
 

Değerli okurlarımız,

Kitap ve Hikmet dergimizin 35. sayısı ile karşınızdayız. Prof. Dr. Abdulaziz BAYINDIR hocamız, hazırladığı “Kredi Sistemi ve Ortaklık Sistemi” adlı başyazısında, faize dayalı kredili sistemin ülke ekonomilerine nasıl zarar verdiğini ve bunun yerine uygulanacak sistemin hangi temele dayanması gerektiğini bizlere açıklıyor.

Feyzullah FEYYAZ, “Taliban’ı Tanıyalım” başlıklı yazısında Afganistan’dan ABD’nin çekilmesi sonrasında yönetime geçen Taliban’ı tarihçesiyle birlikte bizlere anlatmaya çalışıyor. Her yıl sonu gündem olan yılbaşı kutlamalarını dinî ve kültürel yönden ele aldıkları “Yılbaşı Kutlu Olsun mu?” başlıklı yazılarında Özlem ATA ve A. Zeynep DÖNMEZ, “Kutlama nedir, neden yapılır?” konusuna da değinerek “Yılbaşı kutlanmalı mı, kutlanmamalı mı?” sorusuna cevap arıyorlar.

Dr. Fatih ORUM, “Tefekkür, Dost Meclisindeki Kahve Muhabbeti Değildir” başlıklı yazısıyla okurlarıyla buluşuyor. ‘Tefekkür’ kavramının anlamını, Kur’an’da bahsedilen iyi ve kötü tefekkür çeşitlerini de inceleyerek bizlere açıklıyor. Prof. Dr. Mehmet YAMAN, 34. sayıda başladığı “Allah’ın Sistemi” yazısını bu sayımızda “Senin Evin Hangisi?” diye sorarak devam ettiriyor. Yazısında, Ankebut Suresi’nde anlatılan örümcek örneğini ele alıyor ve Allah’ı veli edinmeyenleri ve kurdukları kurumları, örümceklerin sosyal hayatına kıyaslayarak inceliyor.

Hollanda’da İslami manevi danışmanlık yapmakta olan Aynur BİLGİÇ, “Hollanda’da Ötanazi” yazısıyla, hem ötanazi kanunlarını, ötanazi çeşitlerini ve uygulamasındaki zorlukları anlatıyor, hem de dinlerin konuya bakış açılarını ortaya koyuyor. Harun ÜNAL hocamız, Nebimiz Muhammed aleyhisselamın Furkan suresi 30. ayette bize bildirilen “Rabbim, benim halkım bu Kur’ân’ı terk edilmiş hale getirdiler” şikayetinden yola çıkarak “Kur’an Kime Gönderildi?” sorusunu soruyor.

Dr. Yahya ŞENOL, bu sayımızda “Evliliğe Doğru” başlığıyla evlilik öncesi süreçlerle ilgili yazıyor. Yazısındaki Sevmek-Aşık olmak, Eş Seçimi gibi alt başlıkların ilginizi çekeceğini düşünüyoruz. Sizden Gelenler kategorisinde Bilal Yaşar SAKAL, “Yanlış Kader İnancı Nasıl Yaygınlaştı?” sorusuna değinirek kader inancı konusunun farklı eserlerde nasıl farklı farklı ele alındığını işliyor. “Kurtuluş Yolu Sadece Kur’an'a Dönüştür” dediği yazısında Ali RZA, Müslüman toplumların mevcut durumunun nedenlerini ve bundan nasıl kurtulabileceklerini anlatıyor.

Türkiye Finans logosu
Taksit Taksit Tutarı Toplam Tutar
1 20 TL 20 TL
Taksit Taksit Tutarı Toplam Tutar
1 20 TL 20 TL