Alışveriş Sepeti

Kitap Detayı

Kitap ve Hikmet Dergisi 28. Sayı, Ocak-Mart

Kısa Bilgi

Kitap ve Hikmet Dergisi 28. Sayı, Ocak-Mart

Yazar:

Stok Bilgisi: 985 adet

18 TL
 

Kitap ve Hikmet’in 28. sayısı vesilesiyle yine sizlerle birlikteyiz. Müslümanlar uzunca bir süredir ne yaratılmış ne de indirilmiş ayetleri okumaktalar. Dahası bu iki tür ayeti beraberce okuma gereğinin farkında bile değiller. Durum bu olunca başarısızlık birkaç yüzyıldır Müslümanların peşini bırakmıyor.

Epeyce uzun bir süredir insanlığa bir katma değer sağlayamadıkları için Müslümanlar şairin dediği gibi “dostunun yüzkarası düşmanın maskarası” konumundan bir türlü kurtulamıyorlar. Karşılaştıkları her aksilik, başarısızlık ve felaketi de yanlış kader anlayışı sebebiyle Allah’a fatura etme alışkanlığı edindiler. En tehlikelisi de bu olsa gerek.

“Bedir Savaşı ve Kader” başlıklı yazısında Prof. Dr. Abdulaziz Bayındır Hocamız Kuran’ın özellikle Muhammed (a.s.)’ın örnekliğinde öğrettiği kader anlayışı ile geleneksel kader anlayışı arasındaki uçuruma dikkat çekmektedir.

Prof. Dr. Zeki Bayraktar, “Eşcinselliğin Çeşitleri Ve Lut Kavminin Helak Nedeni” konulu araştırmasında çağımızda giderek normalleşen ve yaygınlaşan eşcinsellik meselesini hem bilimsel hem de Kur’anî bir düzlemde ele alarak bu alanda büyük bir boşluğu doldurmaya katkı sağlıyor.

Erdem Uygan “Sorgulanmamış Sorgulama” başlıklı yazısında çoğu zaman hamasetle dile getirilen Kur’an’ın sorgulamaya, eleştirel düşünceye değer verdiğine dair basmakalıp cümlelerin esasında hangi temel ilkeleri ihlal ettiğine dikkat çekmekte ve sorgulamanın hangi çerçevede yapılması gerektiğini göstermektedir.

Dr. Yahya Şenol “Ölüme Hazırlık” başlıklı yazısında her canlıyı bekleyen kaçınılmaz son olan ölümden insanların niçin korktuğunu oysa niçin korkmamaları gerektiğini ve o âna şahit olanların ne yapmaları gerektiğine temas etmektedir. İbadet kavramının detaylı tanımını verdikten sonra ibadetin tevhit ve şirk ile irtibatını ele alan değerli araştırmacı Hasan Kanaatlı’nın yazısı “İbadette Tevhid ve Şirk” başlığını taşımaktadır.

Dr. Fatih Orum “Nasıl Bir Kur’an Arzu Ederdiniz?” başlıklı yazısında, bugün olduğu gibi geçmişte de kendi heva ve heveslerine göre ilahi kitap beklentisi içerisinde olanlara cevap olması açısından Fussilet suresinin 44. ayetini ele almaktadır.

Oldukça değerli çalışmaları barındıran bu sayımızda pek çok farklı alanda daha birçok değerli çalışma sizlerin istifadesine sunuluyor. Aydın Mülayim, Özlem Ata ve Zeynep Dönmez, Dr. Özge Maviş Sevim, Asiye Türkan, Ahmet Numan Sakal, Muharrem Erhan Koyuncu ve Cemil Berçin’in sizler için kaleme aldıkları yazılarıyla önemli bilgiler edinirken bir yandan keyifli vakit geçireceğinizden eminiz.

Bereketli okumalar diliyoruz. Tekrar buluşuncaya dek sağlıkla kalınız.

Türkiye Finans logosu
Taksit Taksit Tutarı Toplam Tutar
1 18 TL 18 TL
Taksit Taksit Tutarı Toplam Tutar
1 18 TL 18 TL