Alışveriş Sepeti

Kitap Detayı

Kitap ve Hikmet Dergisi 29. Sayı, Nisan-Haziran

Kısa Bilgi

Kitap ve Hikmet Dergisi 29. Sayı, Nisan-Haziran

Yazar:

Stok Bilgisi: 984 adet

18 TL
 

Değerli okurlarımız, Kitap ve Hikmet’in 29. sayısı vesilesiyle yine sizlerle birlikteyiz.

Tehlikeli bir salgın sebebiyle bugün tüm dünya zor bir süreçten geçmektedir. Bu zor süreçte hemen her alanda yapılan çalışmalar olumsuz etkilendi ve sekteye uğradı. Dergi çalışmalarımız da bu süreçte çeşitli aksilikleri ve zorlukları aşmak zorunda kaldı. Bundan dolayı bu sayımızın elinize ulaşması oldukça gecikti. Siz değerli okurlarımızdan özür dileriz.

“Kadını Aşağı Gören Anlayış” başlıklı yazısında Prof. Dr. Abdulaziz Bayındır Hocamız, klasik İslam geleneğinde ve fıkhında kadının ne derece değersizleştirildiğini müdellel bir şekilde gözler önüne seriyor. Bu bağlamda kadının dövelmesinden, adetli kadınlarla ilgili hükümlere kadar bir çok farklı konuda örnekler sunuyor. Prof. Dr. Zeki Bayraktar hocamız, “Biyolojik ve Teolojik Açıdan Covıd-19 Coronavirüs Salgını” konulu araştırmasında Covid-19 pandemisiyle ilgili olarak tıbbî ve istatistikî bilgiler sunduktan sonra gündeme gelen çeşitli iddiaları ve komplo teorilerini cevaplıyor. Son olarak da meseleye yönelik Kur’anî bir perspektif ortaya koyuyor.

Erdem Uygan “Çiğnenmesi Orucu Bozan Şeyler” başlıklı yazısında oruçla ilgili ayetleri ve ilgili kavramları tahlil ediyor ve oruç konusunda Allah’ın sınırlarını net bir şekilde gözler önüne seriyor. İnsanı en iyi tanıyan elbette onu yaratandır. O halde insanı en iyi tanıyabileceğimiz adres Kur’an’dır. Enes Alimoğlu “Kur’an’da İnsan” başlıklı çalışmasında siz değerli okurlarımıza adeta Kur’an ziyafeti sunuyor. Ayetler arası ilişkiler bağlamında insanı öğrenmek için bulunmaz yazı.

Tarihte en gizemli şahsiyetlerden birisi olan Enok (İdris) ve Kitabı hakkında pek çok şey yazılıp çizildi. Ancak tasdik ilişkisi bağlamında Kur’an ile karşılaştırmalı bir çalışma bu alanda ciddi bir boşluktu. Süeda Yılmaz’ın “Enok’un (İdris’in) Kitabı Ve Tasdik İlişkisi” konulu araştırması bu alandaki boşluğu ciddi manada doldurmaya aday. Ayrıca bu çalışmanın önüzmüdeki sayılarımızda devamı da gelecek. İsrailoğullarının altından bir buzağıya tapmaları, Kur’an’ın üzerinde durduğu mühim hadislerden bir tanesidir. Zeynep Dönmez ve Abdullah Can “KUR’AN VE TEVRAT IŞIĞINDA ALTIN BUZAĞI HADİSESİ-1” yazılarıyla bu olayın tarihi arka planını, İsrailoğullarının motivasyonlarını ve Tevrat’ın meseleyi ele alışını masaya yatırarak ayetleri daha iyi anlamamıza yardımcı oluyorlar. Oldukça değerli çalışmaları barındıran bu sayımızda pek çok farklı alanda daha birçok değerli çalışma sizlerin istifadesine sunuluyor.

Prof. Dr. M. Hanefi Palabılıyık, Aydın Mülayim, Özlem Ata ve Dr. Özge Maviş Sevim, Muharrem Erhan Koyuncu ve Gülay kalemdar’ın sizler için kaleme aldıkları yazılarıyla önemli bilgiler edinirken bir yandan keyifli vakit geçireceğinizden eminiz.

Bereketli okumalar diliyoruz. Tekrar buluşuncaya dek sağlıkla kalınız.

Türkiye Finans logosu
Taksit Taksit Tutarı Toplam Tutar
1 18 TL 18 TL
Taksit Taksit Tutarı Toplam Tutar
1 18 TL 18 TL