Alışveriş Sepeti

Kitap Detayı

Kitap ve Hikmet Dergi 34. Sayı, Temmuz-Eylül

Kısa Bilgi

Kitap ve Hikmet Dergisi 34. Sayı, Temmuz-Eylül

Yazar:

Stok Bilgisi: 500 adet

20 TL
 

Değerli okurlarımız,

Kitap ve Hikmet dergimizin 34. sayısıyla birlikte, yeni bir döneme geçiş yapmış bulunuyoruz. Hem ekibimizin hem de tasarımımızın yenilendiği bu dönemin hepimiz için güzelliklere vesile olmasını Rabbimizden niyaz ederek sizleri selamlıyoruz. Bu sayımızın başyazısında hocamız Prof. Dr. Abdulaziz BAYINDIR, “Diyanetin Dayattığı Namaz Vakitleri” başlıklı yazısıyla Diyanet’in Eylül ayı sonunda sunduğu namaz vakitleri hakkındaki bildiriye yanıt veriyor. Namaz vakitlerinin herkes tarafından gözlemlenebileceğini ve bu gözlemleri yaparken dikkate almamız gereken ölçütleri Kur’an’dan delillerle açıkça ortaya koyuyor.

Bu sayımızda ilk kez bize hitap edecek olan Prof. Dr. Mehmet YAMAN, Kur’an-ı Kerim’de Allah’ın örnek göstermekten çekinmediği sivrisineğin, aslında insanoğlu için ne derece ibret alınacak bir varlık olduğunu ayrıntılarıyla gözler önüne seriyor ve bizleri Allah’ın yaratıcı gücüne bir kez daha hayran bırakıyor. Kur’an’da kıst kavramını inceleyen Erdem UYGAN ise “adl” ve “kıst” kavramlarının arasındaki farka dikkatimizi çekerek, ayetlere meal verilirken her iki kavramın da adalet diye anlamlandırılmasının doğru olup olmadığını tartışmaya açıyor.

“İnsan ve Toplum Hakkında Bazı Kur’anî İlkeler” adlı yazılarıyla Özlem ATA ve A. Zeynep DÖNMEZ de dinin temel hedefinin zarûrât-ı diniyye denilen can, din, akıl, mal ve neslin koruma altına alınması olduğunu vurgulayarak toplumsal hayatın olmazsa olmazı olan temel Kur’anî ilkelerin bir kısmına değiniyorlar. Prof. Dr. Zeki BAYRAKTAR da güncel bir konuyla sizlerle buluşuyor. “Covid-19 ve Aşıları Hakkındaki Tartışmalara Kur’anî Bakış” adlı yazısıyla hem Covid-19 aşısının geliştirilme süreci hakkında kısa bir bilgi sahibi olacak hem de aşı konusundaki tartışmalara ayetler ışığında bakma fırsatı bulacaksınız. Uzm. Dr. Abdülkadir Geylanî ŞAHAN ise “Aşı Olmak ya da Olmamak” başlıklı yazısıyla Covid-19 aşısı tartışmalarına farklı bir açıdan yorum getiriyor. Aşıların üretim ve kullanıma arzı süreçlerine değinerek Covid-19 aşısının bu süreçlere ne kadar riayet edilerek kullanıma sunulduğunu irdeliyor.

Öğr. Üyesi Özge Maviş SEVİM de “İyilik Problemi” adlı yazısında “İyi insan olmak ne işe yarar?” sorusunu sorarak, bu soruya ayetler ışığında cevap arıyor. Böylece felsefede “kötülük problemi” diye bilinen “Allah, neden kötülüğe izin veriyor?” sorusuna da farklı bir yönden bakmamızı sağlıyor. Sizden Gelenler bölümünde Fatma ŞAHİNER, insanoğlunun ezelî düşmanı Şeytan’ı ve özelliklerini “Doğru Yolun Üzerine Oturan Şeytan” adlı yazısıyla anlatıyor. “Dostunu yakın tut, düşmanını daha yakın” düsturundan yola çıkarak kaleme aldığı yazısında bizlere Şeytan’ı ve tuzaklarından korunma ilkelerini anlatıyor.

Dr. Yahya ŞENOL’un, Kitap ve Hikmet Dergisi 30. sayısında yayımlanan “Besmelesiz Kesilen Hayvanlar” yazısını, bu sayımızda İngilizceye tercüme ettik: “Animals Slaughtered without Basmala”. Yazımızın bu konuda yol gösterici olmasını diliyoruz.

Değerli okurlarımız, 34. Sayımız sizlere Temmuz-Eylül döneminde değil, yıl sonunda ulaşmaktadır. Güncel içeriklerimizi bu tarihleri göz önünde bulundurarak değerlendirmenizi rica eder, iyi okumalar dileriz.

Türkiye Finans logosu
Taksit Taksit Tutarı Toplam Tutar
1 20 TL 20 TL
Taksit Taksit Tutarı Toplam Tutar
1 20 TL 20 TL