Alışveriş Sepeti

Kitap Detayı

Kitap ve Hikmet Dergi 36. Sayı, Ocak-Mart

Kısa Bilgi

Kitap ve Hikmet Dergi 36. Sayı, Ocak-Mart

Yazar:

Stok Bilgisi: 500 adet

27 TL
 

Değerli Okurlarımız,

Kitap ve Hikmet dergimizin 36. ve son sayısı ile karşınızdayız. Son sayımız olduğu ve artık sizlerin dokunabileceğiniz basılı bir bilgi kaynağı olmayacağımız için üzgünüz; ancak bilgiye ulaşma açısından daha geniş imkânlar sunan dijitalleşmeden biz de faydalanmak istiyoruz. Aynı zamanda, her yeni araştırmamızın en kısa sürede ve kolayca sizlere ulaşmasını hedeflediğimiz için bu değişime ihtiyaç duyduk. Bundan sonra ilmî çalışmalarımızı dijital ortamdaki yayınımız olan cerideiilmiye.org sitesi üzerinden sürdürmeye karar verdik.

Bu sayımızda, Prof. Dr. Abdulaziz BAYINDIR hocamızla “Kur’an’da Savaş Hukuku” üzerine bir röportaj yaptık. Gündemde olan Rusya-Ukrayna savaşı bağlamında Müslümanların savaş durumunda nasıl davranmaları ya da davranmamaları gerektiği hakkında konuştuk. Bu konunun çok önemli olduğunu düşünüyoruz.

Özlem ATA ve A. Zeynep DÖNMEZ, “Oruç, Ramazan ve Maneviyat” başlıklı güncel yazılarıyla dergimizde yer alıyorlar. Önceki ümmetlerden günümüze kadar, orucun hem manevi yönlerine hem bağışlanma ile ilişkisine dikkat çektikleri bu yazıda, Ramazan ve Kadir Gecesi ile ilgili bilgiler de bulacaksınız. İlginizi çekeceğini umuyoruz.

Prof. Dr. Zeki BAYRAKTAR, dinimizin geleneksel olarak Ramazan ayında öne çıkan başka bir ibadetine, sadakaya değiniyor. Sadaka ile mutluluk arasındaki ilişkiyi tıbbi temellere dayandırarak açıklayan hocamız, “Sadaka ömrü uzatır” sözüne de bilimsel bir bakış açısı getiriyor. Prof. Dr. Servet BAYINDIR’a ise “Faizsiz Bir Hayat Mümkün mü?” diye sorduk. Bu konu etrafında şekillenen röportajımızda faizin ne olduğu, “riba” ile farkının olup olmadığı, faizciliğin toplumsal hayata ne yönlerden zarar verdiği hakkında bilgi aldık. Ayrıca çok merak edilen BES sisteminde devlet katkısı ve kur korumalı mevduat hesapları üzerine konuştuk.

Faizullah FEYYAZ, bu sayımızda iktisadi bir konuyu işleyerek yer aldı. “Faizsiz Bankacılıkta Şer’i Ölçüler” konulu makalesinde, fıkıh literatüründeki faizsiz işlem biçimlerini anlattı. Günümüz faizsiz bankacılık sisteminde bu isimle yer alan işlemlerin şeriata ne kadar uyduğu hakkında bilgi verdi. Muharrem Erhan KOYUNCU ise daha önce hiç duymadığınızı düşündüğümüz bir konuda yazdı. İbrani takvimi ve ayları, Yahudilikteki Sukot (Çardaklar) Bayramı ve Mezuza kavramlarını inceledikten sonra bunların Kur’an-ı Kerim’deki “Evlere arka kapılarından girmeyin” ayetiyle ilgisini kurduğu yazı, özgünlüğüyle dikkat çekiyor.

Gülay KEMALDAR, çeşitli dönemlerde yurt dışına yerleşmiş Türk kadınların yaşadıkları kültür şokunu, çektikleri yabancılığı kaleme aldı. Genç Türk kadınlarının çoğunlukla öğrenimlerini yarım bırakarak gelin gittikleri bu ülkelerde, evliliklerinde yaşadıkları sorunları ve diğer entegrasyon sıkıntılarını, gurbetçi bir vatandaşımız olarak içtenlikle bizlerle paylaştı.

Sizden Gelenler bölümümüzde yer alan Orhan TANGUR’a ait “Kur’an’da Sağlık ve Şifa” yazısı, Kur’an ayetlerinden yola çıkarak, nasıl sağlıklı ve zinde bir yaşam sürebileceğimiz konusuna değiniyor. Sıdıka BAYOĞLU da yine Sizden Gelenler bölümümüzde, Allah’a sığınmayı anlattığı “Euzu” başlıklı yazısıyla sizlere ulaşıyor. İstiazenin önemini ve hangi durumlarda Allah’a sığınılması gerektiğini, nebilerin örnekliğinde Kur’an-ı Kerim ayetleriyle açıklıyor.

Bereketli okumalar dileriz!

Türkiye Finans logosu
Taksit Taksit Tutarı Toplam Tutar
1 27 TL 27 TL
Taksit Taksit Tutarı Toplam Tutar
1 27 TL 27 TL