Alışveriş Sepeti

Kitap Detayı

Kitap Ve Hikmet Dergisi 17 Sayı

Kısa Bilgi

Değerli Kitap ve Hikmet okurları; 17. sayımızla yeniden beraberiz.

Yazar:

Stok Bilgisi: 995 adet

15 TL
 

Editörden

“İnsanlık Tarihi Boyunca İbadetler” ana temasıyla hazırlanan dergimiz Kitap ve Hikmet’in 17. sayısıyla yeniden birlikteyiz.

Değerli hocamız Prof. Dr. Abdulaziz Bayındırbu sayıdazekât/sadaka konusunu ele aldı.Sadakanın kimlere verileceğinden miktarının ne olduğuna, hangi kurum ve kuruluşların bu fondan yararlanacağından kredi ve sadaka arasındaki farka pek çok hayatî meseleyi bu yazıda bulacaksınız.

Dr. Yahya Şenol yazısında oruç ibadetine dair hükümleri ana hatlarıyla hatırlatmakta.

Vedat Yılmaz ise “Herkesin Bildiği Oruç” başlığı altında oruç ibadetinin Kur’ân’dan önce de var olan bir ibadet olduğu konusuna dikkat çekti.

İngilizce sitemizin (www.islamandquran.org) editörü Zeynep Dönmez Hanımefendi “Sadaka-Zekât ve Tasdik İlişkisi” başlığı altında bu ibadetlerin ilahî kitaplardaki izini sürdü.

Doç. Dr. Zeki Bayraktar bu sayıdaki yazısında Kur’ân’da geçen Musa-Kul kıssasını düşünülmeyen bir şekilde ele alıyor.

Erdem Uygan Kur’ân’ınÖğrettiği Kavramlar (KÖK) serisine devam ediyor ve bu kez bizleri tenzil kavramı ile tanıştırıyor. Kur’ân’ın indirilmesi ile ilgili olarak inzal ve tenzil şeklinde iki farklı kavramın kullanılmasının nasıl önemli bir işlevi olduğunu görmemize yardımcı oluyor.

Dinler tarihi araştırmaları yapan Fehmi Çeçen İsa (a.s.)’ın İncil’e göre de tanrı olmadığını anlatan yazı dizisinin ilk bölümü ile bu sayımızda bizlerle oldu.

Hadis araştırmalarıyla tanıdığımız Harun Ünal Hocamız “Harut ve Marut” başlıklı yazısı dizisinin ilk bölümüyle yine bizlerle birlikte.

Azerice sitemizin editörü Aydın Mülayim hocamız “Tevhid Nedir?” başlıklı yazısıyla şirke dikkat çekmektedir.

Hasan Mustafa Arslan, gelişmekte olan, şu anda dahi tehlike oluşturan teknolojik gelişmelerin sosyal ve ekonomik alanda oluşturacağıdönüşümlere “Teknoloji, İstihdam ve Bölüşümün Geleceği” başlıklı yazısıyladikkat çekti. Mustafa Evli, güncel konumuzla da bağlantılı olan Faiz konusuna ekonomik sistemler üzerinden farklı bir bakış açısıyla değindi.

Süleymaniye Vakfı Eğitim Araştırmaları Topluluğu (S.V.E.A.T.), Milli Eğitim Bakanlığının kamuoyunun eleştirilerine açtığı din eğitimi müfredat taslağına dair emek ürünü bir değerlendirme raporu hazırladı ve bunu siz değerli okurlarımızla paylaştı. 

Abdullah Selim Babaoğlu, velayet hukukuna dair kaleme aldığı yazısıyla hukukî gelişmelerden bizleri haberdar etmekte.

Düşünür Atasoy Müfütüoğlu ise her zamanki üslubu ile “İslamî Farkındalığın ve Dikkatin Kaybı” başlıklı yazısıyla bizleri günlük yaşamda ıskaladıklarımızı hatırlattı.

Aile Danışmanı Asiye Türkan, yazısında fıtratımıza dönüşü ele aldı. SUSEM öğrencilerimizden Seyran Özçelik’in “Sihir, Büyü ve Algı Yönetimi”, Çiğdem Uygur’un “Ötekileştirme” başlıklı yazılarını da ilgiyle okuyacağınıza eminiz.

Bir sonraki sayımızda tekrar buluşmak üzere. Keyifli okumalar dileriz.

Türkiye Finans logosu
Taksit Taksit Tutarı Toplam Tutar
1 15 TL 15 TL
Taksit Taksit Tutarı Toplam Tutar
1 15 TL 15 TL